“Ένα Ταξίδι στον Χρόνο: Ανακαλύπτοντας την Ιστορία μας”

Σήμερα, οι μαθητές του Γυμνασίου Δομοκού εξέπεμψαν δυναμική ενέργεια και περιέργεια κατά τη διάρκεια της ημερήσιας εκπαιδευτικής εκδρομής που μας μετέφερε σε αρχαίες εποχές και μας επέτρεψε να ανακαλύψουμε το παρελθόν.

Επισκεφτήκαμε το Αρχαιολογικό Μουσείο των Δελφών!

Οι πλούσιες συλλογές του περιλαμβάνουν κυρίως αρχιτεκτονικά γλυπτά, αγάλματα και έργα μικροτεχνίας, αφιερώματα των πιστών στο ιερό, τα οποία ανακλούν τη θρησκευτικο-πολιτική και καλλιτεχνική δραστηριότητά του σε όλη την ιστορική του πορεία.

Στη συνέχεια, κατευθυνθήκαμε προς την Αράχωβα, ένα γραφικό χωριό που αγκαλιάζεται από τον Παρνασσό. Τέλος, κλείνοντας την εκδρομή μας, επισκεφτήκαμε την Ιτέα.

Αυτή η εκπαιδευτική εκδρομή ήταν περισσότερο από ένα απλό ταξίδι. Ήταν μια ευκαιρία για τους μαθητές να συνδεθούν με την ιστορία και την πολιτισμική μας κληρονομιά, να εμπνευστούν και να ανακαλύψουν νέες διαστάσεις της γνώσης.

Με ανανεωμένη αίσθηση ενθουσιασμού και περιέργειας, επιστρέφουμε στο σχολείο μας, φορτωμένοι με εμπειρίες και μνήμες που θα μας συντροφεύουν για πάντα.