Εορτασμός της επαναστατικής εξεγέρσεως της 7ης Μαρτίου 1978 στον Παλαμά Δομοκού

Την Κυριακή 10 Μαρτίου 2024 αντιπροσωπεία των μαθητών και μαθητριών του Γυμνασίου και του Λυκείου Δομοκού συμμετείχε στον εορτασμό της επαναστατικής εξεγέρσεως της 7ης Μαρτίου 1978 στον Παλαμά Δομοκού και με τη συνοδεία της Διευθύντριας του Γυμνασίου κας Βελαώρα Αργυρώς, της Διευθύντριας του Λυκείου Δομοκού κας Αριστέας Κιαμούρη και εκπαιδευτικούς τον κ. Τσιμπούρη και την κα. Μπάμπαλη.

Aποδώθηκε φόρος τιμής στους Έλληνες αγωνιστές, οι οποίοι με την καθοδήγηση των Τερτίπη και Λάιου στο Παλαμά Δομοκού το 1878 άνοιξαν το δρόμο για το δικαίωμα συμμετοχής της Ελλάδας στο Βερολίνο. Η ενοποίηση με τη Θεσσαλία αντικατοπτρίζει τον ηρωικό ρόλο του Παλαμά Δομοκού σε αυτήν την ιστορική πορεία προς την ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ.

Ευχαριστούμε θερμά τις μαθήτριες και τους μαθητές που συμμετείχαν στην επέτειο!